Itálie je devátým státem, který zakázal GMO kukuřici Monsanta

21. srpna 2013
foto

Italové udělali něco, co by mohlo spustit dominový efekt v celé Evropské unii. Tři italská ministerstva podepsala dekret o zákazu pěstování geneticky modifikované kukuřice firmy Monsanto, citovaly obavy ohledně životního prostředí, uvedlo italské ministerstvo zemědělství.Začátkem letošního roku se Polsko stalo osmým členským státem Evropské unie, který zakázal pěstování geneticky modifikovaných (GM) plodin. Mezi sedm dalších států Evropské unie, které zakázaly pěstování GM plodin, které schválil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) patří: Rakousko, Francie, Německo, Maďarsko, Lucembursko, Řecko a Bulharsko. Nyní se k nim připojila i Itálie.


Italská ministerstva nadále vyjadřují obavy, že se GM plodiny můžou opylováním křížit s non-GM plodinami a pyl z kukuřice MON810 od Monsanta by se mohl dostat až do medu. Neexistují žádné vědecké posudky potvrzující, že jsou GM plodiny bezpečné pro životní prostředí a lidi.


Vyhláška, která ještě musí být zveřejněna na úředním věstníku, aby se stala závaznou, se zaměřuje na kukuřici MON810 společnosti Monsanto, jde o jednu ze dvou GM plodin povolených v Evropě a jedinou, která je v současné době pěstována komerčně.


Zákaz byl také podepsán ministerstvy zdraví a životního prostředí. Ministerstvo zemědělství se odvolává na „negativní dopady na biologickou rozmanitost“.


„Naše zemědělství je založeno na biodiverzitě, kvalitě a o to musíme nadále usilovat,“ uvedlo ministerstvo. Ministerstvo uvedlo, že tuto věc oznámilo Evropské komisi a dalším státům Evropské unie.


„Evropská komise se bude do detailu zabývat italským ochranným opatřením a my jsme již požádali Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), aby posoudil vědecký podklad pro toto rozhodnutí,“ řekl Frederic Vincent, mluvčí komise pro záležitosti zdraví. EFSA je úřad spadající pod EU.


 


foto: Filip RůžičkaPřevzato od: http://www.freepub.cz/2013/italie-je-devatym-statem-ktery-zakazal-gmo-kukurici-monsanta/

zobrazeno 739x
0 komentářů
DALŠÍ ČLÁNKY Z TÉTO KATEGORIE
Vidím to jinak
© 2013 www.vidimtojinak.cz - všechna práva vyhrazena

Licence Creative Commons

Uvedená práce (dílo) podléhá licenci
Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Unported
web & design: 25 promotion